BESLENME VE DİYETETİK

Güncel kullanımda diyet, besin alınımının kısıtlanması olarak algılansa da aslında “dengeli beslenme” düzeni demektir. Diyet; aç kalmak, yememek, sevdiğin şeylerden kendini mahrum bırakarak stres yaratmak değil aksine bireyin yaşamını kolaylaştırmak ve iyileştirmektir. 

Güncel kullanımda diyet, besin alınımının kısıtlanması olarak algılansa da aslında “dengeli beslenme” düzeni demektir. Diyet; aç kalmak, yememek, sevdiğin şeylerden kendini mahrum bırakarak stres yaratmak değil bireyin yaşamını kolaylaştırmak ve iyileştirmektir. Sadece fazla kilonun sağlıklı aralığa getirilmesinin yanı sıra pek çok hastalığın tedavisinin başarılı olabilmesi için kişiye özel diyet planı düzenlemek gerektiği bilimsel çalışmalarla ortaya konmuştur.

Beslenme programları; bireyin yaş, cinsiyet, kilo, boy ve gün içerisindeki fiziksel aktiviteleri; metabolik bozuklukları, sindirim problemleri, besin alerjisi, vitamin ve mineral eksiklikleri ve eşlik eden diğer hastalıklarına göre oluşturulur. Bu programda; besin tercihlerine uygun sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenme planı hazırlanır. Bu programın bireylerin damak tadına uygun oluşturulması motivasyonlarını ve diyete uyumlarını arttırır.

Kişinin günlük yaşantısına en uygun beslenme planı hazırlanmalı ve besin etkileşimlerine uygun yemek tarifleri ile tedavi süreci desteklenmelidir. Öncesinde kişiye ve yakınlarına beslenme eğitimi verilmesi uygulanan diyetin başarı şansını arttırır.

Güneş Çocuk’ta, beslenme ve diyetetik uzmanı tarafından yetişkinlere ve çocuklara özel diyet programları hazırlanmaktadır. Güneş Çocuk’ta otizmde görülen “sızdıran bağırsak” ve “bağırsak florası” konularıyla ayrıca ilgilenilmekte ve özel beslenme programlarıyla takibi yapılmaktadır.

Ayrıca otizm dışında Down Sendromu, SerebralPalsi (CP), PraderWilli gibi gelişimsel bozukluğu olan çocuk ve ergenlerde tedaviye destekleyici özel beslenme programları hazırlanmakta, Anoreksiya ve Bulimia Nevroza, Bigoreksiya, Tıkınırcasına Yeme, Gece Yeme Sendromu ve Duygusal Yeme sorunlarına ait tüm süreçlerde psikolog ve diyetisyen işbirliği ile takip yapılmaktadır.