LGS Çocuklar İçin Bir Travma İdi? - Güneş Çocuk

Güneş Çocuk : 0 532 713 58 98
Muayenehane : 0 530 134 90 88
İçeriğe git
Kütüphane > Duyurular ve Güncel
LGS Çocuklar için Niye Travma Oldu?
Sınav Öncesi:
Ortaokul eğitimi tamamen 8. Sınıf sonunda yapılacak olan “sınav odaklı” geçiyor. Özellikle özel okullar pazarlama stratejisini bunun üzerine kuruyor. Veliler de bu sistemin içerisinde tetiklenerek, çocukları ile olan ilişkilerini “başarmalısın” üzerine inşa ediyorlar. Öğrencilerin amacı ise öğrenmek yerine kazanmak olarak şekilleniyor. 7. Sınıf Nisan ayı gibi özel ders ve dershane arayışları sonuçlanıyor ve çocuk çalışmaya başlıyor. Yaz dönemi dahil çalışıyor. Hal böyle iken;
·         8. Sınıf başında sınav şekli değiştiği bilgisi ve örek soru olarak açıklanan “açık uçlu sorular” ile daha önceden yapılan çalışmalar kenara bırakılıp yeni sisteme göre çalışmaya başlanıyor. Bu arada alınmış olan kitaplar da atılıyor ve yayınevleri piyasan kitapları toplatıp alelacele yeni kitaplar basıyor.
·         Tam bu sisteme uyum sağlamaya çalışırken “sınav kalktı” haberi ile çocuklar belirsizliğe bürünüyor. Çalışmayan mutlu, çalışan şaşkın, öfkeli, kimi ise sakin ve yola devam.
·         Bir kaç ay sonra tamam “her çocuk sınava girmesin ama ‘nitelikli okulda’ okumak isteyenler sene sonunda sınava girsin” söylemi ile tekrar kafalar karışıyor, bu sefer de sınavın daha zor olacağı fısıltıları yayılıyor.
·         Örnek sorular sene ortasında yayınlandığında matematik sorularının daha önceki soru sisteminden çok farklı olduğu görülüyor. Soruların, 3 yıllık orta öğrenimde daha önceden öğretilmemiş, örnekleri çözülmemiş yaklaşımlarla çözülmesi gerekiyor. Çözüm için temel matematik bilgileri  müfredatta olsa da çocukların eğitim tarzları ve soru çözme tarzlarından çok farklı ve sınava kalan süre de bu soru tarzlarına hazırlanmak için yetersiz.
Sınav Anı:
TEOG’da 2 güne yayılan ve her ders arasında belirli bire mola olan sınav şekli farklı. Tek günde 2 oturumla tüm derslerden sınav oluyorlar. İlk oturum; Türkçe (20), Sosyal (10), Din (10), İngilizce (10) toplam 70 dakika. Çok çalışan için “bu sınava mı bu kadar çalıştım yazık oldu, sorular kolaydı” dedirtecek bir sınav. İkinci oturum; Matematik (20), Fen (20) toplam 60 dakika. (Matematik 30, Fen 30 dakika diye düşünürsek, 20 soruya 30 dakika). Matematikte  17 soru ileri düzeyde. Her bir sorunun okunması en az 1.5 dakika sürüyor. Üst üste zor ve okuması uzun soru ile karşılaşan çocukların, süre baskısı nedeniyle telaşı artıyor. Bu yaş çocuk için yönetilmesi zor bir kaygı. Bunun dışında soruların bir kısmının Türkçe anlaşılırlığı bozuk ve şekilsel yanlışlıklar var. Yapabilmesi mümkün çocuklar da telaş ve kaygı ile yapamıyor. Bu arada zorlanan bazı çocuklar sınav sırasında kıpırdanmaya ve ağlamaya başlıyorlar. Genel bir dağılma oluyor. Ayrıca, sınav girişinde cep telefonu ve akıllı saatler kontrol edilmediğinden sınav sırasında çalan bazı telefonlar da dikkat dağıtıyor. Bu arada soruları matematik öğretmenleri ile belirtilen sürede çözemiyor, tümünü doğru yapamıyor.
·         17’si zor 20 matematik sorusu, toplam 30 dakika süre.
·         Soruların okunup anlaşılması da zor.
·         Çeldiriciler orta okul çocuğu bilişsel seviyesinin üstünde.
·         Sınavın hem süresi kıs hem de sorular zor.
Sınav Sonrası:
Kapıdan çıkan ağlıyor, bağırıyor ya da şokta ve hiç konuşamıyor. Hatta bazı okulların kapılarında ambulans sesleri var, sınavda bayılanlar olmuş. Manzara, sanki “çocuklar içeride büyük bir faciaya uğramışlar ve tanık olmuşlar” şeklinde. Öyle ki sınavın zor olduğu duyan veliler “çok şükür çocuğum sağlam” diyor. Sonrasında medyada sınavın zorluğu gündem olmuyor. Veli ve çocuklar kendilerini daha da yetersiz hissediyor. 2-3 gün sonra gazetecilerin sosyal medyalarından sınav yorumları başlıyor ve resmi açıklama yine yok. Bir süre sonra bakanın “sınavda sorun olmadı, soruların zor olacağını söylemiştik” şeklinde talihsiz bir açıklaması. Sınav sonucunun açıklanması seçim sonrasına erteleniyor ve kaygılı bekleyiş süresi uzuyor. Klavuz çok geç açıklanıyor....
SONUÇ:
1.      “Her çocuk sınava zorlanmamalı” mantığı doğru ama bunu yapmaya çalışırken sonuç “her çocuğu daha zor bir sınava sokmak” şeklinde oldu.
2.      Matematik soruları, tüm çocukların yıllarca dahi düzeyinde bir matematik eğitimi aldığını varsayan bir tarzda idi.  
3.      Süre çok çok kısa idi.
4.      Sorular zor da olsa uygun süre verildiğinde kaygılanmadan soruları çözebilecek binlerce çocuk ciddi anlamda mağdur oldu.
5.      Soruları çözemeyenler kendilerini yetersiz hissetiler.
6.      Emeklerinin karşılığını alamamaları “çalışan yapar, kazanır” mesajına ters düştü.
7.      Çok üstün bir grup çocuk seçilirken, çalışan ile çalışmayanı ayıramadı. Aradaki bir grup çocuk ciddi anlamda ezildi.
8.      Bir sıralama oldu ama bu gerçekçi olmadı. Yıllarca başarılı olan bir çocuk, okul kazanımı az olan bir öğrenciden daha düşük alabildi.
9.      Çocukluktan ergenliğe geçişte, ne çocukluklarını doğru düzgün yaşayabildiler ne de ergenliklerini. Dostluk kavramı yerine rekabet ortamında büyüdüler.
10.  Aileleri maddi manevi emek harcayan çocuklar, anne babalarına mahcup oldu.
11.  Aileler hayal kırıklığı yaşadı.  
12.  “Sınav girişinde alınmayan güvenlik önlemleri, sınav sırasında çalan telefonlar, sınav sırasında bazı velilerin cebine gelen fen sınavı sorularının fotoğrafları, mat sınav sorularından 4-5  tanesinin piyasada mevcut bir kitaptaki soruların (verilerdeki rakam farklılıkları dışında) aynısı olması” çocukların devletine olan temel güvende ciddi bir kayıp yaşattı.
Başarılı bir çocuğun “ben kimim ki onların gözünde, yıllarca emek harcadım, sokağa çıkıp oynamadım ders çalıştım, beni hiç mi hiç önemsemediler, yaşadığım acı onların hiç umurunda değil, ölsem bile haberleri olmaz” cümlesi, sanırım sürecin bir özeti.
Öneri:
·         ÇOCUKLARIN BİLİŞSEL FONKSİYON GELİŞİMİNİ BİLEN KİŞİLER SINAV SORULARINI HAZIRLAMALI
·         ÇOCUKLARIN RUHSAL SÜREÇLERİ GÖZ ÖNÜNE ALINMALI
Ortaokul sonunda değil, her yıl eşit şartlarda yapılan 2 ara sınav ve 3 yılda toplam 6 sınavın sonucu, doğru denetlenmiş bir okul başarı ortalaması ve akademik başarı dışındaki başarılar birlikte değerlendirilerek bir sonuca varılmalı.
Bu konuda Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneği de bir basın bildirisi yayınladı.
Tasarım Ali İŞERİ
Buy Safely and Securely with
İçeriğe dön